MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

Local Prep Holiday Basketball Tournament Schedule

535523_G.jpg

THURSDAY, DECEMBER 27

Northwest Holiday Tournament

Girls: Seward vs. Holdrege 2 p.m.

Boys: Seward vs. Holdrege 3:45 p.m.

Girls: GI Northwest vs. Minden 5:30 p.m.

Boys: GI Northwest vs. Minden 7:15 p.m.

At Arapahoe

Girls: Pleasanton vs. Hitchcock County 1:45 p.m.

Boys: Pleasanton vs. Hitchcock County 3:30 p.m.

Girls: Arapahoe vs. Hay Springs 5:15 p.m.

Boys: Arapahoe vs. Hay Springs 7 p.m.

At Axtell

Girls: Blue Hill vs. Eustis-Farnam 1 p.m.

Boys: Blue Hill vs. Eustis-Farnam 2:30 p.m.

Girls: Axtell vs. Spalding/Spalding Academy 4 p.m.

Boys: Axtell vs. Spalding/Spalding Academy 5:30 p.m.

At Bertrand

Girls: Red Cloud vs. Southern Valley 5 p.m.

Boys: Bertrand vs. Franklin 5 p.m.

Girls: Franklin vs. Bertrand 6:30 p.m.

Boys: Southern Valley vs. Red Cloud 6:30 p.m.

At Ravenna

Girls: Loup City vs. Centura 1 p.m.

Boys: Loup City vs. Centura 2:45 p.m.

Girls: Ravenna vs. Overton 4:30 p.m.

Boys: Ravenna vs. Overton 6:15 p.m.

FRIDAY, DECEMBER 28

Northwest Holiday Tournament

Girls: 5th Place Game 2 p.m.

Girls: Beatrice vs. Seward/Holdrege Winner 2 p.m.

Boys: 5th Place Game 4 p.m.

Girls: Bennington vs. GINW/Minden Winner 5:30 p.m.

Boys: Beatrice vs. Seward/Holdrege Winner 3:45 p.m.

Boys: Bennington vs. GINW/Minden Winner 7:15 p.m.

At Amherst

Girls: Kearney Catholic vs. NPSP 1:30 p.m.

Boys: Kearney Catholic vs. NPSP 3:15 p.m.

Girls: Amherst vs. Ogallala 5 p.m.

Boys: Amherst vs. Ogallala 6:45 p.m.

At Arapahoe

Girls Consolation Game 1:45 p.m.

Boys: Consolation Game 3:30 p.m.

Girls: Championship Game 5:15 p.m.

Boys: Championship Game 7 p.m.

At Aurora

Girls: Hastings St. Cecilia vs. Norfolk Catholic 2:30 p.m.

Boys: Hastings St. Cecilia vs. Norfolk Catholic 4 p.m.

At Axtell

Girls: Consolation Game 1 p.m.

Boys: Consolation Game 2:30 p.m.

Girls: Championship Game 4 p.m.

Boys: Championship Game 5:30 p.m.

At Bertrand

Girls: Consolation Game 5 p.m.

Girls: Consolation Game 5 p.m.

Boys: Consolation Game 6:30 p.m.

Boys: Championship Game 6:30 p.m.

At Elm Creek

Girls: Sutherland vs. Loomis 2:45 p.m.

Boys: Sutherland vs. Loomis 4:15 p.m.

Girls: Elm Creek vs. Gibbon 6 p.m.

Boys: Elm Creek vs. Gibbon 7:30 p.m.

At GICC

Girls: Superior vs. GICC 6 p.m.

Girls: Fullerton vs. Fillmore Central 6 p.m.

Boys: Fullerton vs. Fillmore Central 7:45 p.m.

Boys: Superior vs. GICC 7:45 p.m.

At Ravenna

Girls: Consolation Game 1 p.m.

Boys: Consolation Game 2:45 p.m.

Girls: Championship Game 4:30 p.m.

Boys: Championship Game 6:15 p.m.

SATURDAY, DECEMBER 29

Northwest Holiday Tournament

Girls 3rd Place Game 1 p.m.

Girls Championship Game 1 p.m.

Boys: Championship Game 3 p.m.

Boys: 3rd Place Game 3 p.m.

At Amherst

Girls: Consolation Game 11 a.m.

Boys: Consolation Game 12:45 p.m.

Girls: Championship Game 2:30 p.m.

Boys: Championship Game 4:15 p.m.

At Aurora

Girls: STC/NC vs. Aurora 2:30 p.m.

Boys: STC/NC vs. Aurora 4 p.m.

At Elm Creek

Girls: Consolation Game 2:45 p.m.

Boys: Consolation Game 4:15 p.m.

Girls: Championship Game 6 p.m.

Boys: Championship Game 7:30 p.m.

At GICC

Girls: Consolation Game 6 p.m.

Girls: Championship Game 6 p.m.

Boys: Consolation Game 7:45 p.m.

Boys: Championship Game 7:45 p.m.

Trending

LOADING