MENU

      Sub-District and District Scores

      535523_G.jpg
      535523_G.jpg

      Tuesday's Scores
      The Associated Press

      Crete 61, Nebraska City 51

      Omaha Gross Catholic 60, Gretna 54

      Ralston 67, Omaha Skutt Catholic 55

      C1-1 Subdistrict TournamentSemifinal

      Falls City 58, Auburn 42

      Syracuse 68, Louisville 54

      C1-2 Subdistrict TournamentFirst Round

      Lincoln Christian 56, Ashland-Greenwood 36

      Lincoln Lutheran 61, Raymond Central 59

      C1-3 Subdistrict TournamentSemifinal

      Boys Town 55, Omaha Concordia 36

      Fort Calhoun 63, Douglas County West 42

      C1-4 Subdistrict TournamentSemifinal

      Bishop Neumann 61, Columbus Lakeview 59

      Wahoo 60, Columbus Scotus 36

      C1-5 Subdistrict TournamentSemifinal

      Milford 76, Fairbury 42

      C1-6 Subdistrict TournamentSemifinal

      Adams Central 61, Central City 23

      C1-7 Subdistrict TournamentSemifinal

      Wayne 56, Logan View 38

      West Point-Beemer 63, Winnebago 60

      C1-8 Subdistrict TournamentSemifinal

      Boone Central/Newman Grove 65, Battle Creek 48

      C1-9 Subdistrict TournamentSemifinal

      Gibbon 53, Minden 37

      Kearney Catholic 66, St. Paul 58, OT

      C1-10 Subdistrict TournamentSemifinal

      O'Neill 67, Ainsworth 59

      Valentine 56, Ord 39

      C1-11 Subdistrict TournamentSemifinal

      Gothenburg 50, Chase County 40

      Ogallala 48, Cozad 28

      C1-12 Subdistrict TournamentSemifinal

      Kimball 69, Gordon/Rushville 26

      C2-1 Subdistrict TournamentSemifinal

      Johnson County Central 76, Humboldt/Table Rock-Steinauer 39

      Nebraska City Lourdes 65, Weeping Water 48

      C2-2 Subdistrict TournamentSemifinal

      Freeman 66, Thayer Central 58

      Sutton 56, Southern 33

      C2-3 Subdistrict TournamentSemifinal

      Archbishop Bergan 49, Elmwood-Murdock 36

      Yutan 62, Omaha Brownell-Talbot 30

      C2-4 Subdistrict TournamentSemifinal

      Malcolm 62, Aquinas 61

      Twin River 67, Shelby/Rising City 29

      C2-5 Subdistrict TournamentSemifinal

      Clarkson/Leigh 53, Wisner-Pilger 32

      Oakland-Craig 53, North Bend Central 37

      C2-6 Subdistrict TournamentSemifinal

      Lutheran High Northeast 62, Plainview 26

      Stanton 55, Elgin Public/Pope John 38

      C2-7 Subdistrict TournamentSemifinal

      Hartington Cedar Catholic 73, Homer 46

      Wakefield 45, Laurel-Concord 42

      C2-8 Subdistrict TournamentSemifinal

      Creighton 43, West Holt 26

      Crofton 32, Boyd County 26

      C2-9 Subdistrict TournamentSemifinal

      Doniphan-Trumbull 57, Superior 15

      Hastings St. Cecilia 66, Blue Hill 31

      C2-10 Subdistrict TournamentSemifinal

      Ravenna 65, Wood River 56

      Southern Valley 59, Franklin 31

      D1-1 Subdistrict TournamentSemifinal

      Pawnee City 51, Friend 34

      D1-4 Subdistrict TournamentSemifinal

      High Plains Community 51, Cross County 36

      D1-5 Subdistrict TournamentSemifinal

      Guardian Angels 79, Omaha Nation 48

      Howells/Dodge 79, Pender 52

      D1-6 Subdistrict TournamentSemifinal

      Hartington 62, Bloomfield 59

      Randolph 47, Emerson-Hubbard 25

      D1-7 Subdistrict TournamentSemifinal

      Clearwater/Orchard 54, CWC 50

      St. Mary's 56, North Central 31

      D1-8 Subdistrict TournamentSemifinal

      Burwell 63, South Loup 32

      Loup City 57, Ansley-Litchfield 36

      D1-9 Subdistrict TournamentSemifinal

      Alma 50, Elm Creek 41

      Overton 75, Wilcox-Hildreth 50

      D1-10 Subdistrict TournamentSemifinal

      Arapahoe 85, Southwest 42

      D1-11 Subdistrict TournamentSemifinal

      Paxton 72, Maxwell 24

      SMC 54, Hitchcock County 48

      D1-3 Subdistrict TournamentSemifinal

      Kenesaw 64, Red Cloud 24

      Shelton 50, Silver Lake 36

      D2-1 Subdistrict TournamentSemifinal

      Falls City Sacred Heart 59, Lewiston 41

      Sterling 37, Parkview Christian 33

      D2-2 Subdistrict TournamentSemifinal

      Dorchester 56, Meridian 49

      D2-3 Subdistrict TournamentSemifinal

      Humphrey 42, Osceola 41

      Humphrey St. Francis 54, Scribner-Snyder 28

      D2-4 Subdistrict TournamentSemifinal

      Spalding/Spalding Academy 85, Elkhorn Valley 45

      D2-5 Subdistrict TournamentSemifinal

      Bancroft-Rosalie 64, Lyons-Decatur Northeast 57

      D2-6 Subdistrict TournamentSemifinal

      Wausa 51, Osmond 23

      D2-7 Subdistrict TournamentSemifinal

      Giltner 49, Lawrence-Nelson 27

      Hampton 69, Heartland Lutheran 62

      D2-8 Subdistrict TournamentSemifinal

      Pleasanton 49, Axtell 47

      D2-9 Subdistrict TournamentSemifinal

      Anselmo-Merna 53, Brady 45

      Bertrand 67, Loomis 65

      D2-10 Subdistrict TournamentSemifinal

      Wallace 45, Hayes Center 39

      Wauneta-Palisade 78, Medicine Valley 70, OT

      D2-11 Subdistrict TournamentSemifinal

      Sandhills/Thedford 71, Cody-Kilgore 31

      D2-12 Subdistrict TournamentSemifinal

      Leyton 69, Banner County 34

      GIRLS BASKETBALLA-1 TournamentSemifinal

      Bellevue West 64, Lincoln North Star 21

      Omaha Westside 49, Omaha North 42

      A-2 TournamentSemifinal

      Kearney 45, North Platte 41

      Millard West 70, Omaha Bryan 17

      A-3 TournamentSemifinal

      Bellevue East 77, Papillion-LaVista South 30

      Papillion-LaVista 57, Omaha Northwest 50

      A-4 TournamentSemifinal

      Lincoln Southeast 78, Omaha South 39

      Norfolk 64, Omaha Marian 60, OT

      A-6 TournamentSemifinal

      Lincoln Southwest 55, Grand Island 23

      A-7 TournamentSemifinals

      Omaha Benson 66, Omaha Burke 48

      Omaha Central 49, Lincoln East 34

      B-1 TournamentFirst Round

      Platteview 40, Plattsmouth 28

      Waverly 55, Nebraska City 22

      B-2 TournamentFirst Round

      Elkhorn South 65, Omaha Mercy 39

      Omaha Skutt Catholic 63, Ralston 27

      B-3 TournamentFirst Round

      Bennington 52, Blair 51

      Omaha Duchesne Academy 49, Omaha Roncalli 27

      B-4 TournamentFirst Round

      Columbus 52, Schuyler 19

      B-5 TournamentFirst Round

      Aurora 45, Hastings 33

      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER