MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

Winners announced in Harvest of Harmony parade

Harvest of Harmony

Heartland Community Schools came away with the top score among bands at the Harvest of Harmony Parade on Saturday. The other winners were as follows:

Top 10 Overall Bands:

  1. Heartland Community Schools – 97.2
  2. Grand Island Senior High – 93
  3. Kearney High School – 90.6
  4. Aurora High School – 90.1
  5. Crete High School – 90
  6. North Platte High School – 89.5
  7. Alma High School – 88.8
  8. Ogallala High School – 86.5
  9. Seward High School – 86.4
  10. Crofton High School – 86.1

Band Competition:

Class AA:

  1. Grand Island Senior High
  2. Kearney High School

Class A:

  1. Crete High School
  2. Seward High School

Class B:

  1. Aurora High School
  2. Ogallala High School
  3. Pierce High School

Class C:

  1. Heartland Community School
  2. Crofton Community School
  3. Kearney Catholic High School
  4. Neligh-Oakdale Public Schools

Class D:

  1. Alma High School
  2. Osmond High School
  3. Deshler High School
  4. McCool Junction High School

Harvest of Harmony Float Competition:

Civic:

  1. Mosaic
  2. Building Blocks Foster Care
  3. Wednesday Group

Children:

  1. Girl Scouts of Nebraska
  2. Cub Scouts Pack 107
  3. Cub Scouts Pack 112

School:

  1. Grand Island Central Catholic

Business:

  1. Amur Equipment Finance
  2. Tiffany Square Care Center
  3. Grand Island Elks #604

Spirit Award traveling trophy winner: Mosaic

Judges’ Choice Award traveling trophy winner: Building Blocks Foster Care

Marching Field Competition:

Class D

  1. Chambers – Division I, Superior
  2. Elkhorn Valley – Division II, Excellent

Class C

  1. Loup City – Division II, Excellent
  2. Centura – Division I, Superior
  3. Crofton – Division I, Superior
  4. Kearney Catholic – Division I, Superior
  5. Palmyra – Division I, Superior

Class B

  1. Pierce – Division I, Superior
  2. Adams Central – Division I, Superior
  3. Syracuse – Division II, Excellent
  4. Ogallala – Division I, Superior
  5. Aurora – Division I, Superior
  6. Minden – Division II, Excellent
  7. Cozad – Division III, Good

Class A

  1. York – Division II, Excellent
  2. McCook – Division II, Excellent
  3. Seward – Division I, Superior
  4. GI Northwest – Division I, Superior
  5. Nebraska City – Division I, Superior

Class AA

  1. Lincoln Northeast – Division I, Superior
  2. Kearney – Division I, Superior
  3. North Platte – Division I, Superior
  4. Hastings – Division I, Superior
  5. Lincoln East – Division I, Superior
  6. GI Senior High – Division I, Superior
  7. Best Field Show: Lincoln East High School

Trending